KASIM ENDEKS YORUMU

Merhaba iyi akşamlar;

Kasım ayı Merkez Bankası kararı ile yukarı yönlü hareketlerin ardından 23 Kasım Pazartesi günü bir miktar satıcılı kapattı. Üst üste yükselişin olduğu bugünlerde aslında kısada olumlu karşılanması gerektiği düşünenlerdenim. Çünkü hisse fiyatları arttıkça yatırım yapmakta çekinir olduğumuz bir borsaya sahibiz. Lafı fazla uzatmadan grafik üzerinde bakalım;

Grafiğe baktığımızda yakında 1309 seviyesinin destek olduğunu görüyoruz. Kırılması durumunda kısada ara direnç seviyemiz 1306 seviyesidir. 1306 seviyesinin kırılması durumunda alt bant desteğimiz 1295 seviyesidir. 1295 altında 1286//1272//1263 destekleri mevcuttur. Yukarı hareket için ise bugün sizlere yazdığım 1320 seviyesi çok önemli bir kırılım noktasıdır. 1320 üzerinde endeks yönü yukarı olup ilk direnç noktası bugün test ettiği fakat kıramadığı 1336 direnç seviyesi mevcuttur. Bu seviyenin kırılması durumunda kısa orta vade hedefimiz 1369 seviyesi bizleri bekler.

Haftalık grafiğe geçmeden önceden sizlere sıklıkla hatırlattığım endeks betası yüksek GARAN 9,38 THYAO 11,96 ASELS 18,38 altındaki seviyeler bize endeksin kısada düşüşün başlayacağını işaret etmektedir. Tıpkı bugün olduğu gibi. Bu seviyeleri paylaştığımda mutlaka short pozisyona geçmeyi unutmayalım. ( GARAN bugün 9,38 altında 8,97 seviyesini test etmiş olup bu önemli direncin üzerinde 9,07 ile kapattı.)

Haftalık grafikte ise ;

Endekste 1215 seviyesi kırıldıktan sonra çanak tamamlanmış olup üstüne katlama yapmakta olduğunu görüyoruz. Bu harekette daha önce endeks 1215 lere gelirken hareket etmeyen Bist30 hisselerinin öncü olduğunu görmekteyiz. Başta bankalar olmak üzere havacılık ve diğer primlenmemiş sanayi hisseleri ile hareket devam etti. Bundan sonra uzun vadede 1215 seviyesi kırılmadığı sürece esas hedefin 1580 seviyesi olduğunu görmekteyiz. 1320 seviyesinin üzerinde yapılacak hareketler yine Bist30 hisselerin öncü olacağını görmekteyim. Nedeni ise hala diğer endeks hisselerine nazaran ucuz olmalarıdır. Hacmi yüksek bu hisselerde hareket etmek hem daha yüksek kazanç hem de vadeli alternatifi ile çift yönlü kazanç elde etme şansı buluyoruz.

Son olarak toparlamak gerekirse Bist30 hisselerinde işlem yapmayıp diğer hisseler ile yoluna devam eden yatırımcıların mutlaka endekse yön veren endeks betası yüksek hisseleride yön tayininde kullanmaları için takip etmelerini öneririm.

Okuduğunuz için teşekkürler.

Sağlıcakla…

Kadir Serkan EŞİN

Related posts

Leave a Comment