İNCELEME

İyi tatiller arkadaşlar;

Biliyorsunuz ki ben çalişma tarzı olarak piyasa yön vericilerinin ayak izinden gitmeyi tercih ediyorum. Bist100 endeksi için hesaplamalar yaparkende genellikle vadeli işlem ve opsiyon piyasası üzerindeki ileri tarihli verileri inceler geçmiş tarihli emirlerle analiz ederim.

Bir süredir yaptığım analizlerde tekrarlanan bazı veriler gözüme çarptı.

Özellikle yabancılar uzun zamandır THYAO GARAN TUPRS KCHOL gibi endeks betası yüksek hisselerde günlük seri alımlarla piyasayı biranda artı sevilerine kadar çıkartıp 2 gün yada ertesi gün hatta aynı gün topladığı hisselerin bir miktarını sattığını görüyoruz. (Bu durum açığa satış yasağı varken hisseye (-) yansımıyordu ama yasak kalkınca yansımaya başladı.) Bunu yaparak 2 türlü kar elde ediyorlar. Kar ediş şekilleri ise şu şekilde;

1) Hisseyi gün başlarken alıyorlar bir miktar yükseltip lotların yüzde 40’nı karla satmaya başlıyorlar (yasak kalkınca kısada ise açığa satıyorlar).


2) Hisseyi almaya yada satmaya başladıkları anda vadeli işlemde de paralel harekete başlıyorlar. Vadeli işlemi genellikle % 0,42 daha yukarı yada aşağı götürüyorlar.


3) hisseyi karla satmaya başladıkları anda aldıkları vadeli işlemide ellerindeki long kontrat sayısının 2 katı kadar hisse kırılım noktasından short açıyorlar. (Bu hafta, uyarısını yaptığım THYAO 12,27 den aşağı gibi)

4) Böylelikle elindeki vadeli long kontratın tamamını karla kapatmış oluyorlar.
5) Kalan lotları ile kademeli satmaya başlayıp full shorttan kazanıyorlar.
6) Toplam karları mutlaka yüzde 40 ın üzerinde oluyor.

Bir diğer dikkat çekmek istediğim nokta ise Endeks ile Bist30 arasındaki makastır. Nisan başından bu yana Endeks 90 bin seviyelerinden 117 bin seviyesine kadar yaklaşık %30 primlenmişken; Bist30 109 bin seviyelerinden 135 bin seviyelerine yaklaşık yüzde 20 civarı bir yükseliş kaydetmiş. Yani hala %10 daha ucuz. Üstelik bankaların ve Tuprs gibi endeks betası yüksek hisselerde ise hala nisan seviyelerinde olduğunu daha gitmesi gereken %25 e yakın yolu olduğunu görüyoruz.

Peki biz nasıl hareket ediyoruz?

Şuan rüzgar endeksin arkasından esiyor. Hisseler bist30 hisselerinden daha hızlı hareket ediyor. Bizde bu trendi kaçırmamak için %70 hisse %30 vadeli olacak şekilde hareket ediyoruz. Paylaşımları yeni başlayanların anlayacağı şekilde borsada ki teknik terimlerle yapmaya çalişiyoruz (DÜK (hissenin düşen trendi kırması ve yukarı hareket etmeye başlaması) ÜÇGEN SIKIŞMA (belli bir değere yükselip kademeli düştükten sonra hareket için sıkışmaya başlaması) HARMONİK FORMASYON ( belli bir C noktası oluşmuş hareket etmeye olgunlaşmış)).

Rüzgar endeksin arkasından esmeyi bırakıp yatay banda oturduğu zaman ise geri kalan bist30 hisselerine geçeceğiz. Bunun için hazırlıklı olmalıyız. Eğitim videolarını tamamlayıp paylaşımları takip ederek duygusuzca yapılan işlemlerde öncelikle zarardan kaçınma sonra ise kar etmek amacıyla hareket etmiş olacağız.

Yani bist30 aşağı trendi aşağı ise vadeli işlemlerde düşerken kazanma olan short pozisyonla, trend yukarı ise ister hisse alımı yaparak ister vadeli senette long pozisyon açarak işlem yapılabilir.

PEKİ BU İŞLEMLERİ NASIL YAPACAĞIZ? NASIL KAZANÇ ELDE EDECEĞİZ?

Piyasa yapıcılarının kurallarını biliyoruz ve onlara göre oynamalıyız. Eğitimler tamamlandıktan sonra sizlere zaman zaman kırılım noktaları paylaşıyorum. Onları takip ederek yönü bulabilirsiniz. Olur da yönü bulamayan bir arkadaşımız olursa diye en son eğitimimde Matrikste bir robot paylaştım sizlerle. istediğiniz periyotlarda yönü bulup ister kısa vade (5-10-15 dk ) ister orta vade(20-30-60 dk) ister uzun vade de (120-240-günlük) pozisyon alabilirsiniz.

Kurallara uyan, vadeli işlemleri hisse gibi düşünmeyen, kaldıraç seviyelerini unutmayan, kırılım noktalarına uyan,endeks destek direnç yada viop30 kırılım noktalarına dikkat eden her yatırımcı çift yönlü piyasada kazanç elde edecektir. Tabi bunun için disiplin ve sıkıp takip şarttır.( yeni başlayanlar veya hala piyasaya alışamayanlar mutlaka ama mutlaka öğrenene kazar az kontratla işlem yapmalıdırlar.)

Herzaman söylediğim gibi eğitimle başa çıkamayacağımız piyasa yoktur. Terste bırakır can sıkar zarar ettirir ama eninde sonunda öğreniriz…

Okuduğunuz için teşekkürler.

Kadir Serkan EŞİN

Saygılarımla…

Related posts

Leave a Comment