Gün Sonu ve Viop Verileri

Bugün Piyasalar Merkez Bankası baskısı ile güne başladı ve bankaların endeksi aşağı çekmesiyle birlikte bist100 hisselerinde değer kaybı yaşandı. Öğleden sonra tepki alımlarıyla birlikte 99100 direncinden dönen endeks 98500 desteği üzerinde kapatarak beklenen düşüşü yapmadı. Gün içerisinde ise yan tahtalarda ki bazı hisselerde düşeni kırma eğilimi gözlendi. Bu da demek oluyor ki endeks rallisi yaşanırken trend oluşturan yan tahtaların olgunlaşma seviyelerine geldiklerini görüyoruz. Önümüzde ki günlerde kar alma işlemi yapılmaya başlanabilir.

Ayrıca İnşaat firmalarında ise geçen haftadan beri başlayan yükseliş trendinin meyveleri toplanmaya başlandı. Yani sabreden kazandı.

Yarın ise özellikle endekse etki eden Garanti, Ereğli Demir, Koç Holding gibi hisseler gözlemlenerek pozisyon alınması daha doğru olacaktır.

Unutmayalım ki seansın ilk 15 dakikası piyasa gözlemidir. Temkinli hareket etmek faydamıza olacaktır.

Gelelim Viop kısmına;

Temmuz vadeliler açıldığından beri THY GARAN SAHOL gibi vadelilerde hisse ile birlikte paralel hareket etme eğilimi gözlenmektedir. Yani alacağımız short veya long pozisyonlar bu hisselerde bizi terste bırakmayacaktır.

Aselsan vadelisi incelendiğinde ay başında ki eşleşme fiyatının biraz yüksek açması sebebi ile ay ortasını beklemeden hisse fiyatı ile yakınlaşma çabası içerisinde olduğunu görüyoruz ki bu sebeple vadeli senet hisseden daha fazla düşüş eğilimi gösteriyor.

Gelelim PGSUS hissesine. Bura da işler biraz farklı yürüyor bu ay. Vadeli senet bu ay hisse fiyatından yüksek açmasına rağmen önceleri hisse ile fiyat birleştirme çabası içerisinde olduğunu gözlemledik yada öyle düşünmemiz istendi. Daha sonra vadeli senedin kademelerini incelediğimizde alımların satışlardan daha fazla olduğu gördük. Buna rağmen vadeli senet hisse kadar yükselmedi. Bu da PGSUS hissesinde temmuz sonuna doğru hep akıllara gelen bu yükselişin büyük düzelmesi olur mu acaba sorusunu tekrar getirdi. Güzel bir trend yakaladı ve iyi kar ettirdi fakat vadeli işlemde ki hareketsizlik bizlere beklenen büyük düzeltmenin yakınlaştığı uyarısını mı veriyor önümüzde ki günlerde göreceğiz.

Unutulmamalıdır ki borsada her hareket öncesi mutlaka belirli sinyaller alınır. Para bu sinyaller doğrultusunda sabır eden yatırımcı tarafından kazanılır. Trend çizgileri belli destek direnç seviyeleri sağlıklı oluşturulmuş her grafik mutlaka hedefine varır. Önemli olan sabırdır.

Sağlıcakla.

Kadir Serkan EŞİN

Related posts

Leave a Comment