Genel Görünüm

Merhaba Arkadaşlar;

Piyasaların zor anlar yaşadığı bugünlerde her şeyden önemlisi insan sağlığıdır. Yaşam boyu kendimize ve diğer insanlara karşı sorumluluklarımız her zaman olmuştur. Ama bugünler farklı. Özellikle bulaşıcı bir hastalık söz konusu ise. Tüm sosyal mecralardan ve T.V kanallarında da belirtildiği gibi istatiksel olarak 0–30 yaş arası insanlar kronik yada daha büyük hastalığa sahip değilse bağışıklık sistemimiz sayesinde hastalığı atlatıyoruz. Bu süreçte daha korunaksız olan veya yaşa bağlı olarak bağışıklık sistemiz zayıflamış bireylerde (60-90 yaş arası) ölüm oranı daha fazla. Bulaşıcılık oranı yüksek olan bu virüsle en iyi mücadele yöntemi ise kişisel temizliğimize önem vermek ve çok çok acil olmadıkça evden çıkmamak diye belirtiliyor. Bizde her birey gibi üzerimize düşeni kesinlikle yapmalıyız ki bu günleri daha kolay atlatabilelim.

Gelelim Piyasalara ;

Şubat başı itibari ile 124 bin seviyelerine çıkan endeksimiz dün itibari ile Mayıs 2019 seviyelerine geri döndü. Peki bu nasıl oldu ?? Bunu anlamak için sadece ülkemizin gelişmelerine yada ekonomik verilerine bakmamak gerek. Şubat ayının başlarına kadar liderliği ABD ve Brezilya piyasaları olmak üzere diğer tüm piyasalarla beraber bizde Kasım ayından beri yükselişi yaşadık. Dolar kuru bir aralar 5,40 seviyelerine kadar düşmüştü. Dünyada tüm borsalara ve diğer yatırım araçlarına inanılmaz bir likidite akışı vardı. Herkes birikimlerini dahada arttırmak için Altın, hisse senedi, türev piyasalarına hücum ediyordu. (Hatta bir kaynakta son 8 ayda açılan yatırım hesabı sayısının son 10 yılın en yüksek aralığında olduğunu okumuştum. ) Piyasadan çekilen yüksek oranlı nakitten sonra ise veriler şişmeye başladı. Artık yatırımcılar kar realize etmeliydi. Birçok aracı kuruluş ve yatırım danışmalığı firması 124 binli seviyelerin tepe noktası olduğunu söylüyorlardı. Piyasaya artık likidite akışı olmalıydı.

Peki bir ”KY” veri akışının bu denli fazla olduğu bir sosyal mecrada tepe noktasının neresi olduğunu nasıl anlayacak ve nasıl kar realize edecek ??

Her ”KY” nın gelişmiş aracı programları olmasada bir sosyal medya hesabı vardır. En çok kullanılan artık herkesçe bilinen tüm dünya endekslerini rahatlıkla izleyebildiğimiz birçok internet sitesi ve uygulaması da var. Tüm şartlar bu kadar olgunlaşmışken gelelim sorumuzun cevabına.

Aslında sorunun cevabı çok basit. Tüm dünya endekslerinin babası kabul edilen DJIC endeksini takip ederek tam zirve noktalarında olmasada genel anlamda nereden kar realize edilmesi gerektiğini çok basit bir şekilde karar verebilirsiniz.

Grafiğe bakarak çeşitli detayları görmek belki birçok ”KY” için zor olabilir. Ama sosyal medya taramaları ile birçok yoruma ulaşabilirsiniz. Özellikle yüzde 20 den fazla primlenen bir dünya borsaları içerisindeysek Şubat ayının ilk 15 gününün içinde buraların tepe noktası olduğunu söyleyen birçok yoruma ulaşabilirsiniz.

Tabi ki her yoruma göre karar verin demek yanlış olur. İçinde bulunduğumuz konjektürde olumsuz bir hava oluşturulmaya başlandıysa bu yorumları dikkate alarak ve grafiği kendimiz takip ederek basitçe karar verebiliriz. 12 şubat itibari ile aşağı yönlü hareketlerin başladığını görebiliriz ve mutlaka ama mutlaka olumsuz haber akışları piyasalara verilmeye başlanmıştır.(Corana virüsü haberi ocak ayı içerisinde verilmeye başlandığını ve ABD nin Iranlı generali öldürmesini hatırlatmak isterim.)

Gelelim Günümüze;

Hain İdlib saldırışı ile başlayan ve kronolojik sırayla Sınır kapılarımızın mültecilere açılması, Corona Virüsünün Çin’den yayılmaya başlanması, Opec toplantısı sonrası anlaşmaya varılamaması ve petrol fiyatlarının 1991 yılı Körfez savaşından bu yana en sert düşüşünü yaşaması, Fed faiz indirmesi ile devam eden haber senaryoları sonrasında Mayıs 2019 seviyelerine kadar geriledik.


Aylık bazda ki grafik bize düşüşün ne denli sert ve ani olduğunu gösteriyor. Mart ayını 80,3xx seviyesinin kırılması ile tamamlarsak 66.6xx seviyelerini görmemiz muhtemeldir. Tabi ki bu durum ülkemizdeki Virüs etkilerinin kontrol edilemeyecek duruma gelmesiyle oluşacak bir seneryodur.

Haftalık grafiğimiz önemli olduğu için mümkün mertebe basit bir destek çizgisi ile göstermeye çalıştım. Hafta içinde endeksimiz 81,8xx desteğinden aldığı tepki ile haftayı 85.795 seviyesinde kapattı. Burada dikkatinizi çekmek istediğim bir nokta var. Alt indikatörlere bakarsanız iki çizginin sıfır seviyesinde çakışıp endeksin yukarı tepki verdiğini görürüz. İndikatörlerin geçmişine baktığımızda ise sıfır noktasında her çakıştıkların da endeksin yukarı tepki verdiğini görürüz. Tabi ki bu durumda ülkemizde ki virüs salgının olumlu seyrine ve USDTRY nin hareketlerine bağlı olacağını düşünüyorum.

Günlük grafiğe baktığımızda ise 80.2xx ile 90.4xx bandında olduğunu görüyoruz. Alt indikatörlerimiz ise yine sıfır noktasında çakıştığı görülüyor. Bunlar olumlu grafik göstergeleridir.

Kısacası;

Bu tepkilerin yukarı devamı için ise, yani artık yönümüz tamamen yukarı diyebilmemiz için dünya genelinde piyasalara olumlu haberlerin verilmeye başlanması gerekir(corona aşısı bulundu gibi). Diğer taraftan ise yine USDTRY nin aşağı yönlü yada bir süre yatay seyretmesi de bizim piyasamız için pozitif ayrışmamıza olanak sağlayacaktır. Aksi takdirde şahsi düşüncem bir müddet daha desteklerden dönen gün içerisinde hem yükselişleri hemde düşüşleri yaşayacağımız günler bizi beklemektedir.

Okuduğunuz için teşekkürler. Herkese sağlıklı günler diliyorum.

Sağlıcakla…

Kadir Serkan EŞİN

Related posts

Leave a Comment