ENDEKS GENEL GÖRÜNÜM

Herkese iyi tatiller;

Endeks yükselişini sürdürürken birçok yatırımcı endeks değerlerinin şiştiğini düşünüyor. Mum formasyonları, kanal takibi, ileri tarihli opsiyon sözleşmeleri veya hisselerde temel analizi yapan birçok usta ise düşüşün yakın olabileceği kanısındalar. Peki bizim grafiğimiz ne der bir bakalım.

Endeks 30 dakikalık kısa-orta vadeli grafiğimizi uzun zamandır takip ediyoruz. Kanallar arasının ince olmasına özen gösteriyorum ki destek direnç kısımları daha anlaşılır olsun. Grafiği yorumlamak gerekirse öncelikle indikatör hala yukarı yönlü ivmesine devam ediyor ve fiyat ise indikatör üzerindedir. Perşembe günü yani yılın son günü1471,55 seviyesi kanalını birçok kez destek yaparak 1476,72 seviyesinde kapanış yaptı. (Yönü hala yukarı yapmak ister gibi kapanıştı.) Anlık olarak 1483 seviyesinde ki kanal üst bandı direnc ve 1471,55 ise destektir.

Gelelim herhangi büyük bir satış olup olmayacağı konusuna. Öncelikle şunu söylemek isterim ki büyük bir satış olacaksa bunda mutlaka bankaların düşüşü ile gerçekleşecektir. (Yıl sonu kapanışı ikinci bir harekete hazırlık gibiydi) İkinci olarak ise Havacılık sektörü hala bist30 hisseleri kadar prim yapmadı ve biraz daha yolu olduğu görünmektedir. Endekste ufak tefek düzeltmeler olsa da genel yön hala yukarı görünmektedir. Olası endeks satışlarını önceden tahmin etmek için ise endeks betası yüksek hisselerimiz olan ”Asels 17,76 — Thyao 12,31– Garan ise 9,87 ” seviyelerini takip ederek önümüzdeki bir düzeltme için fikir sahibi olabiliriz.

Toparlamak gerekirse hisselerimizde kar stop ve maliyetlenme seviyelerimizi artık endeks destek dirençlerine göre, tamamen nakite geçme seviyemizi ise endeks betası yüksek hisselerimizi takip etmekte fayda görüyorum.

Okuduğunuz için teşekküler. Sağlıcakla…

Kadir Serkan EŞİN

Related posts

Leave a Comment