ENDEKS GENEL GÖRÜNÜM

Herkese Merhaba,

Endeks 17 Mart tarihinde gördüğü 1589.47 seviyesinden sonra girmiş olduğu düşen trende devam ediyor. Kısa vadede yukarı hareketler olsa da tam bir yükseliş trendinin daha başlayamadığını görüyoruz. Birde bu düşüş trendine Merkez Bankası başkanının görevden alınmasıyla yabancı oranında ciddi azalmasıda işin cabası oldu. Günlük hacimler hala yükselebilmiş değil. Gelen olumlu KAP mesajlarının ardından 2-3 kez peş peşe tavan yapan hisseler sadece %4-5 tepki verir hale geldi. 18 Haziran Cuma günü kapanışı 1400 seviyesinin altında kapattı. Bu bilgiler ışığında merakları gidermek adına hem kısa hem de orta vadede bir inceleme yapalım.

KISA VADE

Kısa vadeli grafiğe baktığımızda 1391,80 seviyesinin altında kapanış yaptığını görüyoruz. Cuma günü akşam seansı bir miktar alıcılı kapattı. Fakat kademe analizinden baktığımızda ise gün içi açılan short pozisyonların sadece bir kısmını kapattıklarını görüyoruz. Pazartesi 1391,80 üzerinde hareketler başlamazsa 1373,20 seviyesi destek olarak karşımıza çıkıyor. Birde orta vade bakalım. Çünkü kısa vade ve orta vadenin destek noktaları hemen hemen çok yakın.

ORTA VADE

Orta vade grafik birbiri ardına dizilmiş benzerliklerle dolu olduğunu görüyoruz. Yükselişlerin uzun zamanlı ve sancılı olan borsamızda düşüşler çok daha kısa zamanlı ve aniden oluyor. Orta vade grafikte kısa vadeli gibi 1374 seviyelerinde yükselen kanal desteği mevcut. Esas ana destek ise 1358.1374 ara desteği genellikle hacimli günlerde ve ara destek alıcısının olduğu zamanlarda tepki noktası olarak karşımıza çıkıyor. Şuan borsamızdaki yapı hacimsiz ve yavaş olduğunu düşünürsek 1374 seviyesi desteğine geldiğinde buradan ani bir tepki yada 1358 ana destek noktasına iğne çubuk atıp tekrar aynı gün yukarı tepki göremeyebiliriz. 1374 seviyesinde tutundu gösterip 1358 seviyesine indirmek için hafta ortasını bekleyebilirler. Birde indikatörlerle yön tayin etmeye çalışalım.

ORTA VADE İNDİKATÖRLÜ

Orta vade grafiğin benzerliklerle dolu olduğunu söylemiştik. Mart ayındaki düşüş ve yükselişin grafik-indikatör yapısına baktığımızda neden benzerliklerle dolu olduğunu görebiliriz. Grafiğin solundaki ilk beyaz okla işaret ettiğim bölgedeki büyük düşüşün 1 gün içerisindeki ani iğne bir çubukla kanal desteğine kadar inip aynı gün toparlandığını görüyoruz. Kendi yazmış olduğum KSE.L1 indikatörüne dikkat ettiğimizde 2. beyaz okla gösterdiğim keskin dönüşleri yakalayabildiğini görüyoruz. Şimdi bu keskin dönüşe ait çok büyük bir benzerlik cuma günü kapanışında kendini gösterdi. Bu veriler bize hafta başında yönün ne olduğunu söylemeye yeterli değil. Bir veriye daha ihtiyacımız var. Oda Dipten dönüşün ne zaman gerçekleşebileceğini söyleyen bir veri olmalıdır. En alt indikatörün ( KNOW SURE THINGS ) geçmiş verilene baktığımızda bize bir ipucu daha vermektedir. STOCHASTIC SLOW ve KSE.L1 indikatörleri dibe geldiğinde bu indikatör daha dip noktasına gelmemiş oluyor. Buda bize Endeksin aynı gün içerinde önce ara desteğe tutunamaz ise ana destek noktasına iğne çubuk atıp aynı gün toparlanma görebileceğimiz izlenimi bırakıyor.

SONUÇ OLARAK

Borsamızda Merkez Bankası başkanı görevden alındığından beri bir hacimsizlik var. Bu durum formasyonların ve trend kanallarının daha uzun sürede gerçekleşmesine sebep oluyor. Cuma gününü kısa vade desteğinin altında 1391 seviyesinde kapattık. Önümüzde 1374 kısa ve orta vade ortak ara destek noktası mevcuttur. Bu seviyede tutunamazsak 1358 esas ana destek noktasına aynı gün dokunma ve oradan tepki alımları ile 1374 seviyesinin üzerinde bir kapanış gerçekleşebilir. Hacim az olduğu için bu hareketi hafta ortasına kadar yaymak isteyebilirler. Kişisel görüşüm ise paranın zaman/maliyet kavramını görmezden gelip 1374 seviyesin tepki alıp saatlik kapanış yapamaz isek maliyetlenme için 1358 seviyesinin beklenmesi en uygun strateji olabilir.

Okuduğunuz için teşekkürler.

Kadir Serkan EŞİN…

Related posts

Leave a Comment