ENDEKS GENEL GÖRÜNÜM

Herkese merhaba;

Düşüş ile kapattığımız geçen haftanın ardından endekste büyük düşüş başladı mı soruları -haklı olarak- çok gelmeye başladı. Bu haftada endeksin son gün kapanışına ve genel destek direnç durumuna canlı olarak takip ettiğimiz endeks grafiğimiz ile göz atalım. Ayrıca endeks betası yüksek 3 hissemizde son durum nedir inceleyelim.

Öncelikle Endeks Betası yüksek hisse grafiklerinle başlayalım;

THYAO

Cuma günü önce güçlü durdu fakat sonradan ağırlaşan satışlarla düşüş yaşadı. Seans sonlarına doğru grafik ile takip edenlerin bile stoplarını almaya yönelik bir ayı tuzağı kurulsa da hisse için çok önemli bir değer olan 12,86 kanal desteği üzerinde haftayı kapattı. (Ayrıca alt indikatöre ise bakacak olursak ”0” seviyesine yakın bir yerden alım geldiğini görüyoruz.)

GARAN

Hisse Merkez Bankası faiz kararından sonra dakikalar içinde önce bir düşüş yaşadı ve 10,30 zirvesini test etti. 10,32 direncini kırmadığı içinde bir miktar satış oluştu. Bu satış işlemini ise 9,97 önemli bir kırılım noktası altında 9,65 kanal desteğine kadar short pozisyon ile kar ettirdi hem de kanal desteğinden dönerek grafik kurallarını uydu. (Alt indikatöre dikkat edersek ”0” seviyesinden kapanışa doğru tepki aldığını görüyoruz)

ASELS

Cuma günü endekse destek olan Asels 18,24 hisse kırılım noktası üzerinde 18,38 direncini de aşarak 18,48 seviyelerine kadar çıktı ve haftayı 18,39 ile kapattı. Endeks hisselerinin düşüş yaşadığı anda hem karlı işleme izin verdi hem de grafik yapıcılarının aslında satışlarının kar satışları olduğu hakkında ip ucu sağladı. ( Alt indikatör hala 70 üzerinde ve güçlü bölgede olduğu görünmektedir.)

Gelelim endeks grafiğine;

Her zaman takibini yaptığımız grafiğimizde destek seviyesi 1542,66 kapanış ise 1542,45. nerdeyse destekte kapattı diyebiliriz. Son 1 saat içiresinde gelen alımlar endeksi kanal desteğinden yukarı atmaya yönelik alımlar olduğunu görüyoruz.

Bu hafta ise 1530 destek seviyesi karşımıza çıkarken direnç 1542,66 ve 1571 seviyeleridir.

USDTRY bazlı grafiğimize bakalım;

Seans içerisinde endeks %-1,5 seviyelerinde iken usdtry %+0,6 seviyelerinde kaldığı için Dolar bazlı endeks direnç çizgisinin altında seyrediyordu. Seans sonuna doğru endeksi yukarı çektikleri için usdtry/endeks makas oranı azaldı ve haftayı yine direnç çizgisi üzerinde kapattık.

Özetlersek;

Şunu görüyoruz ki usdtry bazlı endeksi her koşulda direnç çizgisi üzerinde tutmaya çalışıyorlar. Ayrıca fazla pirim yapmış endeks betası yüksek hisse senetlerinde kar satışları ile birlikte short pozisyon ile ekstra kazanç elde ediyorlar. Bunu da tüm grafik kurallarına uyarak yapıyorlar. Gün sonuna doğru grafik istedikleri gibi kapanışa doğru gitmiyorsa müdahale edip almaya başlıyorlar.

Bize kalan ise sizlere yazmış olduğum kırılım noktaları ile birlikte grafik kuralları çerçevesinde sadece long veya short pozisyon açıp işi büyüklere bırakmak olacaktır.

Okuduğunuz için teşekküler. Sağlıcakla…

Kadir Serkan EŞİN

Related posts

Leave a Comment