ENDEKS GENEL GÖRÜNÜM

Herkese Merhaba, iyi tatiller;

Endekste beklenen düzeltmenin bir kısmı gerçekleşti. Başta bankalar olmak üzere sanayi hisselerinin başı çektiği görünmekte. Endekste sözü geçen emtia odaklı birkaç hisse ve enerji senetleri günü artıda kapattı. Gayrimenkuller keza eksi ile haftayı bitirenlerden. Savunma sanayi hissesi ise haftaya yukarı yönlü bir hareket yapmak ister gibiydi. Sözü fazla uzatmadan endeks grafiklerine bir bakalım.

Önce TL cinsinden grafik ile başlayalım;

Saatlik grafiğe bakarak başlayalım. Çarşamba günü başlayan satış sinyalleri perşembe ve cuma günü derinleşti. Bunda en önemli etken bankacılık sektörü oldu. Bankacılık sektörünün betası yüksek hissesi GARAN a bakarsak aslında bize 11 Ocak günü yükselmediğinin ve düşme sinyallerini verdiğini göreceğiz.

Garan 30 dakika grafiğinde 11 ocak günü algoritma ile SAT sinyali oluşturmuş. Bu süre zarfında sonra 10,68 lere kadar yükselip son hareketlerini yaptıktan sonra cuma 9,97 seviyesine kadar düşerek endeksi de satışa sürükledi. Bir taraftan da aşılama işlemlerinin başlaması ile havacılık sektörü hareketlendi ve endeksi çok daha büyük bir satış baskısından kurtardı. An itibari ile endeks saatlik grafikte 1505 seviyesi ana destek noktamız olarak göze çarpmaktadır.

Gelelim USD cinsinden grafiğe ;

Endeks USD cinsinden grafikte hafta içi 210 seviyelerine kadar yükseliş gerçekleştirerek 192 seviyesinden kırdığı düşen bandına gelerek onay almak isteyebilir. Bu hafta dolar ile birlikte endekste düşüş yaşanırsa fazla bir satış gerçekleştirmeden onayı alabiliriz. Bu adımları daha önceden takip etmek için her zaman kullandığımız endeks betası yüksek hisseler ile takibe devam etmeliyiz.

Sonuç olarak ;

Endeks son 6 aydır dolar-tl ile birlikte paralel hareket ediyor. Dolar yükselişlerini endekse olumlu yansıttığımız bir yapı içinde ilerlediğimiz bugünlerde, dolar düşüşleri ile endeks düşüşleri başlatarak grafik onayı almak isteyebilirler. Haftalık grafikle bunu yakından takip edebiliriz. Olası onaylarda ise ‘H’ kadar yükseliş bir bekleyebiliriz.

Okuduğunuz için teşekkürler. Sağlıcakla…

Kadir Serkan EŞİN

Related posts

Leave a Comment