ENDEKS GENEL GÖRÜNÜM

Herkese merhaba;

Klasik endeks yorumlarımızı bu defa tarihi zirveleri test etmekte olduğumuz bu günlerde yapıyoruz. Bundan sonraki süreçte nasıl hareket etmemiz gerekiyorun cevabını ise yine bize endeks grafiği söyleyecek gibi duruyor. Lafı fazla uzatmadan grafikleri incelemeye başlayalım.

İlk olarak herzaman takip ettiğimiz endeks grafiğine bakalım;

Bilindiği üzere 30 dak. grafikle endeksi takip ediyoruz. Cuma günü endeks 1542,75 seviyesini test ederek dirence yaklaştı ve kapanışını 1540,61 ile haftayı tamamladı. Anlık görünen ilk direnç ise 1546 seviyesidir. Bu seviyenin kırılması halinde 1556 seviyesine kadar ufak ara dirençler hariç ana direnç görünmemektedir. 1556 hacimli geçilirse 1562 beklenebilir. Gelelim desteklere; yaşanacak kar satışlarında ana destek 1533 seviyesi görünmektedir. Bu seviyesinin kırılması halinde ise 1521 seviyesi diğer beklenen destektir.

Birde olaya endeks betası yüksek hisseler açısından bakalım. Bu hisselerde meydana gelen değişmeler endekse yön veren hareketlerdir. Şuan için hala bu bist30 hisseleri arasında endeks kadar gitmeyen ucuz kalmış THYAO ASELS HALKB KOZAA TKFEN TAVHL gibi köklü firmalar mevcuttur. Bu firmalarda ise hala bir miktar yükseliş görünmekte olup hedefler tamamlanmadan düzeltme beklememekteyim.

Gelelim endeksin USDTRY cinsinden grafiğine;

Bildiğiniz üzere bir ülkenin ekonomik vitrini borsasıdır. Mümkün mertebe her ülke kendi endeksini yüksek, CDS seviyesini aşağıda tutmak ister. Genel yatırımcı kitlesi arasında ise borsa ve dolar arasında ters orantı anlayışı mevcuttur. Bu günlerde ise tam olarak bu olguyu yaşamaktayız. Dünyada geçerli para birimi cinsinden endeksimizi vitrin olarak kullanıp yüksek seviyelerde tutmak için düşen dolar karşısında endeksi yükseltmeye çalıştıklarını görüyoruz. Usdtry düşüş hedefini tamamlamadan da endekste düzeltme şimdilik görünmüyor.

USDTRY cinsinden ise anlık kapanış 209,57 seviyesinde oldu. Önümüde ki ilk direnç 212,687 seviyesi olup 208,203 seviyesi ise destektir.

Sonuç olarak ;

Daha önceki yazımda da belirttiğim gibi tarihi zirveleri yaşadığımız bu günlerde yaptığımız canlı yayını takip ederek destek direnç ve indikatörler ile adım adım gidip, olası ani düşüşlerde kısa stoplarla portföyümüzü koruyarak ilerlemeyi daha sağlıklı buluyorum. ( Düşüşlerden de kazanç sağlamak için short pozisyon açmayı da ihmal etmeyelim.)

Okuduğunuz için teşekkürler. Sağlıcakla…

Kadir Serkan EŞİN

Related posts

Leave a Comment