ENDEKS GENEL BAKIŞ

Merhaba herkese iyi akşamlar;

Merkez bankasının beklenenin aksine politika faizlerini sabit tutması piyasada olumlu karşılanmadı ve başta bankalar olmak üzere genel bir kar satışa sebep oldu. Genel bir piyasa değerlendirmesi yapmadan evvel önce Merkez Bankasa’nın neden böyle bir karar verdiğini inceleyelim.

MERKEZ BANKASI KARARI

Merkez Bankası politika faizlerini sabit tutmasıyla USD/TRY kuru tekrar 7,97 seviyelerini test etti. Türk lirasının dolar karşısındaki 1 haftalık kazancını biranda sıfırladı. Piyasada satış baskısı oluştu ama bu satış endeksin orta ve uzun vade destek ve dirençlerine uyarak kademeli gerçekleşti. Merkez bankasının bu kararı almasında elbet belirli bir talep doğrultusunda ilerleyen USD/TRY’in payı büyük.

Tabloda dikkat edilmesi gereken bir noktada Şubat ayındaki düşüşten sonra Mart ayında başlayan ralli boyunca politika faizleri önce 8,75 den 8,25 e düşmesinin ardından uzunca süre sabit kaldı. Eylül ayında 200 baz puanlık bir artış bankaları kısa süreliğine yükseltmişti. Anlık olarak hala nisan-mayıs seviyelerinde seyretmektedir. Geçtiğimiz hafta bir kez daha faiz artışı beklentisi ile ivme yaşasalar da haftayı yine düşüşle kapattılar.

Tablo bize anlattığı aslında; Endeks ve faizin paralel gitmediği yatırımlarımızda faiz kararlarını beklemememiz yönündedir.

Zira endeks faizle paralel gitseydi faizin sabit kaldığı dönemde bu denli bir yükseliş göremezdik.

Merkez Bankası kararlarında dikkatimi çeken diğer madde ise; Likidite yönetimindeki esnekliğin arttırılmasına ve enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar likidite tedbirlerinin sürdürülmesine karar verildi.” cümlesi oldu. Bu cümle ile bize gerektiğinde ilgili para politikası düzenlemesi yapacağına dair ipuçları verdi.

USD/TRY’nin grafiğinide incelersek;

Faiz kararı öncesi 7,80 alt band desteğine kadar düşen dolar/TL grafiği tekrar kanal içerisine girdi. Önümüzde ki süreçte 7,9644 zayıf desteği üzerinde 7,9856 direnç ile karşımızdadır. bu direncin kırılması ile 8,05//8,08//8,14 sıralı kanal dirençleri mevcut olup 8,08 direnci psikolojik direnç seviyesidir. Kırılmasını istemeyiz. Altta ki 7,9644 zayıf desteğinde tutunamaması halinde 7,91ve 7,85 seviyelerine tekrar bir gerileme yaşayabiliriz.

ENDEKS İNCELEMESİ

Öncelikle kısa vadelik periyotta inceleyelim.

Endeks geçtiğimiz hafta 1222 seviyesini test ettikten sonra faiz haberi ile bir miktar kar satışı yaşadı. 1178 seviyesinden tepki alan endeks 1184,40 destek seviyesi üzerinde 1190,63 ile 1190,55 düşeni kırma seviyesi üzerinde kapattı. Viop30 ise akşam seansında alıcılı kapatarak 1306 önemli bölgesi üzerinde 1308 ile kapattı. Bize yön yukarı sinyali verdi.

Orta vade endeks

Endeks orta vade 1183,90 desteğini kırıp 1177,57 desteğine yaklaşıp aldığı tepki ile destek üzeri kapanış yaparak tekrar kanal içerisine girdi. 1204,58 seviyesine kadar kısada dirençler olsada orta vadede afaki bir direnç seviyesi bulunmamaktadır. Destek üzerinde kaldıkça yönü yukarıdır. Grafikte her geçilen desteğin bir sonraki direnç olduğu unutulmamalıdır.

Uzun vade endeks

Endeks uzun vade grafiğinde ise 1179,26 destek bölgesi üzerinde kapanış yaparak yönünün hala yukarı olduğunu gösterdi. ilk direnç 1206,96 olup üzerinde kapanışlarda hedef 1235,79 seviyesidir.

Toparlamak gerekirse şuan piyasada yüksek kur düşük faiz yüksek endeks politikası izlenmektedir. Borsa bir ülkenin diğer ülkere karşı bir ekonomi vitrini olduğu düşünülürse endekste afaki düşüşler beklememekteyim. usd/TL kurundaki ani yükselişlerde endeks kısada satışlara sebep olsa da yönü indikatör ve kırılım noktaları ile takip ettiğimiz sürece sorun görünmemektedir.

Okuduğunuz için teşekkürler…

Kadir Serkan EŞİN

Related posts

Leave a Comment