Ekim Vadeli işlem Analizi

Merhaba değerli arkadaşlar ;

Ekim ayı vadeli işlem piyasasını yorumlamadan önce endeks verilerini inceleyim. Endeks ekim ayı başlangıcında 105200 seviyelerinde kısmı kar satışları, harekatın başlaması ve siyasi diğer sebeplerle inişli çıkışlı bir ayı tamamlamak üzere. Bugün hacimsiz bir günü geride bıraktı ve 98,838 seviyelerinde kapattı. Hesaplarıma göre ayı 100100 seviyelerinin üzerinde 100980-101500 bandında kapatmasını bekliyorum. Şuan ki dolar ve altın fiyatı da hesaplarımı desteklemektedir.

Gelelim Kasım ayı içerisine.. Kasım ayının başlarında Fitch’in 2019 yılı ikinci değerlendirmesi ve ortalarında ise ABD ile ticaret sözleşmelerimiz var. Bu beklentilerin mutlaka fiyatlanacağını düşünüyorum. Ekim ayı başında dediğim gibi Endeksin 106 bin seviyelerinin üzerine çıkmasını bekliyorum kısa zamanda…

VADELİ İŞLEM ANALİZİ

Viop30 Ekim ayı başında 130 bin seviyelerinden bugün itibariyle 123,650 seviyelerinde kapattı. Ayın genelinde ki aşamalar bize short pozisyonda kalmamızı göstermiş. Aynı bakış açısı ile beklentiler doğrultusunda inişli çıkışlı dahi olsa genelde long pozisyonda kalmamız gerektiğini düşünüyorum.

Hisse bazlı analiz yaparsak ;

THYAO : Eğitimlerim de bahsettiğim gibi Thy hissesi yeni oluşacak ay vadeli işlemler fiyatı genele bakıldığında hisse fiyatından yüksek açar ve ayı hisse fiyatı ile aynı kapatmaya çalışır. Bu ayda yüksek ihtimal hisse fiyatına yakın hatta aynı kapatacaktır. Bu da bize her ayın 5’inden itibaren vadeli işlemlerde yüksek kademe alma şansı tanır. Kasım vadeli fiyatına baktığımızda hisse fiyatından çok az yukarıda olduğu görülecektir. Kasım ayının 5’inden itibaren yine hisse fiyatı ile vadeli işlem fiyatının çok yakınlaşacağı için ekim ayı bitmeden Kasım ayı için işlem yapabilmemizi mümkün kılıyor. Açacağımız pozisyonlarda bu ipucu herzaman bize yolgösterir.

KOZAA : Bu hissenin ay sonuna yaklaştıkça vadeli işlemlerinin hisse kadar düşmediği görülmektedir. Bu bir klasik olarak bilinir. Bugün vadeli işlem ve hisse arasında ki fark 70 puan kadardır. Asels GARAN THY TUPRS gibi endeks betası yüksek hisselerine bakıldığında vadeli işlem hisse farkı 50 puanın üzerine çıkmadığını görülür. KOZAA da ki bu durum bize vadeli işlemin ayı yüksek kapatmak istediği ipucunu verir. Aybaşında orta vade pozisyon açarken hissenin bu analizini unutmamakta fayda vardır.

SAHOL: Yakından takip ettiğimiz bir hissedir. Günlük ciddi kademelerde kazanç aldığımız nadir hisseler arasındadır. Gün boyunca hisse fiyatı ile vadeli fiyatı mutlaka 2 3 kademe farklı hareket eder. Bu ipucu bizi acaba hisse ile vadeli farklı mı hareket ediyor düşüncesinden uzaklaştırır. Kazancı maksimuma çıkartır. Önemli bir bilgi daha ise bu hissenin vadeli işlemi ayın son günü son 10 dakikası hisseden bağımsız %2-3 arası yukarı hareket yapmasıyla bilinir. Usta olmuş al-sat yapanlar son 10 dakikayı kovar. Ekstra kazanç elde etmeye çalışır.

GARAN: THY hissesi gibi gün içi hisse ile vadeli işlemin paralel olduğu hisseler arasındadır. Aktif olarak her gün analizini yapıp neredeyse hiç kademe kaçırmamaya çalışırız. GARAN hissesinin endeks betasının yüksek olması bize bu hisseyle birlikte Viop30’la işlem yapmamızı sağlar. Gün içerisinde sadece GARAN ve Viop30’u takip ederek ciddi kazançlar elde edebiliriz hatta ediyoruz :).

Sonuç olarak ;

Vadeli işlemler gün içerisinde sıkı takip isteyen yatırım araçlarıdır. Ay başında yapacağınız orta vade yatırımlarda yukarıda yazdığım ipuçlarını mutlaka gözönünde bulundurmanız yararınıza olacaktır. Yeni başlayan bir vadeli işlem yatırımcısı iseniz günlük paylaşımlarım takip edip kurallara uygun hareket etmenizi tavsiye ederim.

Sağlıcakla…

Related posts

Leave a Comment