18 Aralık Kısa Vade Analiz

Arkadaşlar iyi geceler;

Bugunlerde pozisyonda olan arkadaşlar için kısa vadede birkaç bişey yazmak istiyorum. Gün içerisinde yönü bilirsek hem paniklememiş hemde yeni pozisyonlarda daha anlamlı işler yapmış oluruz.

1-) Az önce MB swap limitlerini kıstığını açıkladı. Kısada doları biraz baskılar diye düşünüyorum. Seans içinde 5,9330 trend tepesi seviyesini kırmadığı sürece yönümüz yukarı olacaktır. Aşağıdaki grafikte ise trend tepesinden MB baskısıyla dönüş görünüyor.

2-) Gelelim DVZSEPET grafiğine. Bu grafikte ise bize endeksin kısa vadede hareketleri tahmin etmek için kullanırım. Sepetteki düşüş genelde endekse para girişi olarak yansır. Yönü belirlerken mutlaka gözümün bir ucuyla grafiğe bakarım. Aşağıdaki grafikte sepette trend tepesinden dönüş görünüyor.

3-) Gelelim Türkiye CDS 5 Yıllık Borçlanma Primine. Bilindiği üzere CDS primi ne kadar yüksek ise alacağınızın vadesinde ödenmeme riski de o kadar yüksektir. Aşağıdaki grafikte günlükte küçükte olsa artıda olsa da haftalıkta düşüş olduğu görülmektedir. Bununda olumlu yansıyacağını düşünüyorum.

4-) Gelelim Viop30 endeksine. Daha önceleri biraz sapmalar olsa da 134,900 üstünde 139,000 seviyelerini görebileceğini söylemiştim. Bur da dikkat etmemiz gereken noktada USDTRY seviyeleri. yukarıda açıkladığım durumlar herhangi bir şekilde anlık gelişmelerle bozulmazsa Viop30 seviyesinin tekrar kanal içerisinde yukarı hareketini devam ettirmesini bekliyorum.

5-) Birde bu adımların tersini konuşmakta fayda var. USDTRY olası 5,9330 seviyelerinin üzerinde fiyatlaması durumunda 5,9330–5,9860 kanalını açar. Bu durum yukarıdaki grafikte kanal altına sarkmasına sebep olur. Peki bu durumda biz ne yapmalıyız ??

Her zaman Viop’ta testere piyasası haricinde stop kavramının olmadığını onun yerine ters pozisyon kavramının olduğunu söylerim. Hisseden Viop’a geçen yatırımcıda ters pozisyon kavramının oturması zaman alır. Bu gibi günlere sizi alıştırmak için AlgoRobotta 1 Kontrat Gram altın eğitimi yaptırdım sizlere. İşte Eğitimin önemi bur da kendini belli ediyor. Olası bir USDTRY kanal üstüne kırması durumunda pozisyonlarımızı shorta çevirebiliriz. Bunun içinde short pozisyon açma noktam 133,900 ve altı olacaktır.

Özetlersek;

Önümüzde ki günlerde 2 olasılığı da sizlere anlatmaya çalıştım. USDTRY ve paralelinde Viop30 seviyelerini takip ederek yönümüzü kimseye ihtiyaç duymadan kendimiz belirleyebiliriz. Ayrıca her koşulda sizlere gün içerisinde elim geldiğince destek olmaya çalışıyorum.

Unutulmamalıdır ki borsamız anlık haberlere tepki veren bir yapıdadır. Mutlaka yanılma payım olacaktır…

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Kadir Serkan EŞİN

Related posts

Leave a Comment