11 Aralık Endeks Hareketleri ve Değerlendirme

Merhaba herkese;

Bildiğiniz üzere endeksi yakından takip ediyoruz ve piyasa yapıcılarının nasıl hareket ettiğini anlayıp yatırımlarımızda daha fazla kar elde etmek yada zarara girmemek için yön tayini yapmaya çalışıyoruz. Bu konuda Cuma günü endeks içindeki komplike hareketler dizisini anlatmaya çalışacağım. Lafı fazla uzatmadan konuya girelim.

Dolar yükselirken endeks satışları olağan görülür. Yalnız bu günlerde endeks zaten zirvelerde, aşırı düşecek göçecek dönüşü yok diye düşünen bir kitle olduğundan düşüşler daha hızlı ve sert oluyor. Piyasa yapıcıları ise bu sorunu ”dolar arz – bist30 talep” şeklinde sistematik olarak çözüyorlar.

Grafik üzerinde anlatmak gerekirse;

Grafikte saat 11:45 de dolar 8,02 ile en yüksek seviyede iken endeks(dolar bazlı), endeks betası yüksek iki hisse EREGL ve THYAO görünmektedir. Cuma günü endeks satışları gerçekleşirken önce dolar yatırımı yapan yatırımcıların kar ile satış yapıp yatırımlarını kapatmalarını sağlıyorlar. Bu sayede endeks dolar bazlı grafikte yükselen kanaldan çıkmadığı gibi dolar satışı yapanların elde ettikleri kar marjı ile bist30 hisselerine giriyorlar. (Saat 11,45 e kadar kademeli dolar hacminin yükseldiğini ve 11:45 den sonra azaldığını görüyoruz.) Sonra kademeli endeks betası yüksek hisselerine girmeye başlıyorlar. Dolar o sırada kademeli düşmeye devam ediyor. Bist30 hisselerindeki artışı dolar bazlı endeks grafiğini de yükseltecek şekilde gerçekleştiriyor. Bist30 yükseliş oranı > dolar düşüş oranı olduğundan hem endeks hem dolar bazlı endeks hem de bist30 hisselerinde yükseliş gerçekleşiyor. Oldukça akıllıca.

Gelelim daha önceki endeks yazımda ki çizdiğim grafiğe;

23 kasımda belirttiğim 1215 üzerinde ki çanak katlama hareketi oldukça hareketli bir şekilde devam ediyor. Bu haftaki kapanışı ise oldukça güzel bir yapıda kapattı.

Bist30 grafiğine de bakalım;

23 kasımda ki Bist30 değerlendirme yazımda bahsettiğim yıllardır kırılamayan 1490 seviyesi ise kırılmış ve yoluna devam ettiği görülmektedir. Kapanış 1520 seviyesinde yaptı.

Toparlamak gerekirse; ara ara kar satışları gelse de piyasa yapıcılarının genel amacının yönü yukarıda tutmak olduğunu görüyoruz. 11 Aralık Cuma günü yapılan sistemli hareketler bizi bunu artık ispatladı. Bundan sonraki yükselişlerini ise her fırsatta bahsettiğim gibi endeks betası yüksek hisselerle yapmaya devam edeceklerdir.

Okuduğunuz için teşekkürler. Sağlıcakla…

Kadir Serkan EŞİN

Related posts

Leave a Comment